נשיא מייסד

יואל גולובנסקי נשיא מייסדYoel

יואל גולובנסקי נולד בניו-יורק וגדל בניו-רושל שבמדינת ניו-יורק. הוא למד בבית-הספר היהודי בווסטצ'סטר שאותו ייסד אביו, הרב דוד י' גולובנסקי ע"ה. את לימודיו המשיך בתיכון של ישיבת יוניברסיטי במנהטן. הוא בעל תואר בוגר (BA) מאוניברסיטת פנסילבניה (סיים בהצטיינות יתרה, חבר באגודת Phi Beta Kappa), בעל תואר במשפטים (JD) מבית-הספר למשפטים של הרוורד ובעל תואר מוסמך (MLL) מבית-הספר למשפטים של אוניברסיטת ניו-יורק.

 יואל גולובנסקי עסק בעריכת דין בניו-יורק משך עשרים שנה והיה מנהל-שותף במשרד עורכי דין Rains & Pogrebin הממוקם במרכז מנהטן. ב- 1987 עלה לארץ עם אשתו ורה ועם שתי בנותיו, יעל ומיכל. בניו-יורק היה פעיל בחיי הקהילה היהודית ושימש סגן נשיא במועצה לחינוך יהודי של אזור ניו-יורק רבתי.

 בישראל עסק בעריכת דין וכן היה פעיל כמנהיג ציבורי בסוכנות היהודית. בנוסף שימש כחבר בהנהלה של הרשות המשותפת לחינוך יהודי-ציוני ,בוועדת החינוך ובחבר הנאמנים.

בין השאר, כתב טור בעיתון הארץ ופרסם מאמרים בעתונים מעריב, ג'רוסלם פוסט, ג'רוסלם ריפורט ואחרים.  עו"ד גולובנסקי שימש גם כמגשר בבית המשפט העליון.

 מ-2002-1999 הוא שימש כמנהל המחלקה הרוסית של הג'וינט במוסקבה. מר גולובנסקי ממשיך בעבודתו כעורך דין בנלאומי המתמחה בעניני מסחר.

הבורד העסקי

IAC 2013

שגיא בלשה

בשנים 2011-2015 כיהן כמנכ״ל ארגון Israeli-American Council (IAC), ארגון הגג של הקהילה הישראלית-אמריקאית, שמרכזו בעיר לוס אנג'לס ואשר מונה עשרה סניפים מחוף לחוף. בתקופת כהונתו צמח הארגון מארגון מקומי קטן בעל סניף אחד לאחד הארגונים המובילים בארה״ב. תקציב הארגון גדל בתקופה זו פי עשרה והוא משרת כיום כ 200,000 איש המשתתפים בפעילויותיו.

בקיץ 2015 שבה משפחת בלשה לחיות בישראל. שגיא משמש כיום כיועץ עיסקי ומנהל פרויקטים עצמאי למספר מלכ"רים. עיקר עיסוקו של שגיא מתמקד בהקמה וקידום מספר פרויקטים למאבק בדלגיטימציה נגד ישראל בשימוש בכלי סייבר ואינטרנט. כמו כן, משמש שגיא כמנכ"ל האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית (IFLA).

בשנים 2006-2011 שימש שגיא כסמנכ״ל הכספים והפיתוח של בית התפוצות בת״א. בחמש שנות כהונתו עסק בהבראתו הפיננסית של המוסד הלאומי והביאו ממצב של גירעונות כבדים ומשבר מתמשך למצב של החזר חובות מלא, ארגון מחדש, בניה פיסית של המוזיאון מחדש, פיתוח עיסקי ענף, שינוי דפוסי ניהול ומיתוג מחדש.

בשנים 2001-2006 עבד שגיא באגף התקציבים במשרד האוצר, שם ניהל חלקים משמעותיים מתקציב המדינה והיה שותף להתוויית המדיניות הכלכלית של ממשלת ישראל ולרפורמות חשובות במשק.

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%a2%d7%95%d7%93%d7%93-%d7%91%d7%a8%d7%a7עודד ברק

עודד בעל יותר מעשרים שנות נסיון כולל ניהול בכיר, ניהול פרוייקטים, בנקאות השקעות, פיתוח עסקי , מיזוגים ורכישות, אסטרטגיה ותפקידי ניהול כספים.

עודד הוא שותף מייסד ומנכ"ל .DLT squared Ltd המספקת אלגוריתמים מתוחכמים לשווקים הפיננסים.

לפני DLT שימש עודד כמנהל כספים ראשי בחברה בינלאומית פרטית ללוגיסטיקה של סחורות הממוקמת בהולנד.

קודם לכן שימש עודד כסגן נשיא , ראש קבוצת מיזוגים ורכישות של חברת אמדוקס  (DOX)

טרם חזרתו לישראל, עבד עודד כבנקאי בבנק ההשקעות Goldman Sachs בניו יורק, בתחומי טכנולוגיה, מדיה וטלקום.

בוגר תואר ראשון בכלכלה וMBA מאוניברסיטת נורת'ווסטרן ביה"ס קלוג לניהול. כמו כן בעל הכשרה נוספת בתחום ניהול סיכונים מאוניברסיטת הארוורד.

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%95%d7%99%d7%a7%d7%98%d7%95%d7%a8-%d7%90%d7%95%d7%a4%d7%a9%d7%98%d7%99%d7%99%d7%9f

 

ויקטור אופשטיין

ויקטור הינו מנהל טכנולוגיה אשר שימש במספר תפקידים ניהוליים בחברת  אי.בי.אמ, טרדאום, אמדוקס, ואקסנטור. כיום הוא משמש כסמנכ"ל תפעול של חברת פרייטאוס הממוקמת בירושלים

ויקטור גדל בלונדון ולאחר התיכון נרשם לישיבת ההסדר "הר עציון". לאחר מכן חזר לאנגליה, שם עשה תואר ראשון בהיסטוריה, ומילא תפקיד משמעותי בתנועת בני עקיבא. תקופה קצרה לאחר מכן חזר לישראל, וכיום הוא מתגורר ברמת בית שמש עם אשתו וששת ילדיו.

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%9c%d7%99%d7%9c%d7%9a-%d7%a1%d7%99%d7%92%d7%9f

לילך סיגן

 עיתונאית וסופרת

כיום פובליצסטית במעריב וב Huffington Post, בעבר פובליציסטית ועורכת בכירה בגלובס, עיתונאית ב"הארץ". מנחת תכנית "הקמפיין" ו"עושים חשבון" בטלוויזיה החינוכית ו"הכסף מדבר" בערוץ 10, וסמנכ"ל ב"רשת" (ערוץ 2).

מחברת הספר "האלים החדשים" על מקומם של המותגים בעידן המודרני בהוצאת ידיעות אחרונות, וכן הרומן "געגועים למקס" ו"רומן למתחילים". בקרוב יצא ספרה הרביעי "כפיות".

בעלת תואר שני במנהל עסקים בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב ותואר ראשון בכלכלה מהאוניברסיטה העברית.

amichai-danino-photo

 

עמיחי דנינו

עמיחי עובד כיועץ אסטרטגי בחברת דלויט, במסגרת עבודתו הוא מוביל פרויקטים אסטרטגיים לגופים ציבוריים ועסקיים מובילים בזירה הישראלית. במקביל לעבודתו בדלויט, כותב עמיחי דוקטורט בתחום הרגולציה בביה"ס למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית. בשירות המילואים משמש עמיחי כיועץ משפטי אופרטיבי במחלקת דין בין לאומי בפרליקטות הצבאי. לפני עבודתו בדלויט, התמחה עמיחי בלשכתו של שופט בית המשפט העליון, נעם סולברג. לעמיחי תואר ראשון במשפטים וכלכלה ותואר שני במנהל עסקים (מימון) כולם מאוניברסיטת בר אילן.

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%93%d7%99%d7%95%d7%95%d7%99%d7%93-%d7%92%d7%93%d7%9c%d7%99%d7%94

דויד גדליה

דיוויד גדליה הוא מנהל טכנולוגיות ראשי בחברת סטארט-אפ חדשה בשם "מחוץ לקופסא".

במהלך השנים עבד גדליה בחברות שונות בפיתוח וטכנולוגיה ובעריכת פטנטים. בין השאר בתאגידים גדולים כגון חברת קוולקום Qualcomm והחזיק במשרות ניהוליות בכירות במספר חברות הי-טק.

הוא הקים, בעזרת שותפים, מספר חברות סטארט-אפ, האחרונה שבהם iSkoot, אשר הביאה את טלפון הסקייפ הממותג לעשר מדינות.

לזכותו של דיוויד נזקפים מעל 40 פטנטים בתחום עיבוד תמונות, למידת ממוחשבת , טלקומוניקציה, וטכנולוגיות אינטרנט ושירות לקוחות.

דיוויד מתגורר עם אשתו וילדיו בבית שמש.

הועד המנהל

מיכל ברבש%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%9e%d7%99%d7%9b%d7%9c-%d7%91%d7%a8%d7%91%d7%a9

מיכל נולדה בניו יורק ועלתה לארץ בשנת 1987 עם משפחתה. היא שירתה בצבא כקצינה בחיל מודיעין.

מיכל היא בעלת תואר שני מאוניברסיטת בר אילן במינהל ציבורי. עבודת התזה שלה חקרה את ההשפעה של ארגונים לא ממשלתיים על המדיניות הציבורית בישראל והיה המחקר האקדמי הראשון בתחום.

מיכל ריכזה את הוועדה הפרלמנטרית לגיוס חרדים (ועדת פלסנר), מעורבת ביוזמות ממשלתיות רבות העוסקות בדיפלומטיה ציבורית, ומרכזת פרוייקטים חינוכיים לחינוך יהודי בתפוצות.

מיכל נשואה לרפי ולהם חמישה ילדים.

מייסדים ועמיתים

ישראל הראל, יו"ר מייסדysrael

ישראל הראל ייסד את המרכז לציונות דתית במכון הרטמן בירושלים, שם שימש כמנהל תוכנית המנהיגות במשך 6 שנים. ב-1980 ייסד מר הראל את מועצת יש"ע, בראשה עמד עד 1995. בנוסף ייסד את הירחון "נקודה" , אותו ערך בין השנים 1980-1996 . מר הראל יזם וייסד את הפורום לאחריות לאומית, פורום אשר פועל במסדרת מרכז רבין מאז 1999, אשר בין פירותיו ניתן למנות את אמנת כינרת להסכמה בין-מגזרית בישראל.

מר הראל יזם והוביל את פרוייקט גביזון-מדן. פרוייקט אשר ליבתו הייתה גיבוש מסמך הבנות והצעות חקיקה הנוגעים לקיום המשותף של דתיים וחילונים במסגרת החברה הישראלית.

מר הראל משמש כיו"ר של עמותת הצנחנים משחררי ירושלים. כמו כן, הוא משמש כחבר בפורום הישראלי-אמריקני.

ישראל הראל מפרסם טור שבועי בהארץ. מאמרים שונים שלו, העוסקים בסוגיות ישראליות חברתיות , כלכליות ופוליטיות,  פורסמו בניו יורק טיימס , בגארדיאן ובעיתונים נוספים ברחבי העולם. כמו כן, הוא פרסם את הספרים "שער האריות" ו-"אבירי הלב".

נתן שרנסקיnatan sharanski

נתן שרנסקי נולד בדונצק שבאוקראינה למשפחה יהודית. שרנסקי קיבל תואר במתמטיקה שימושית מטעם המכון הטכנולוגי של מוסקבה.

ב-1973, אחרי שבקשתו לקבל ויזת יציאה לישראל נדחתה בגלל סיבות שהוגדרו "ביטחוניות", הצטרף לארגון זכויות האדם "Moscow-Helsinki-Watch-Group". באותה העת, שרנסקי גם הפך לדובר העיקרי עבור אסירי ציון ומסורבי העלייה היהודיים. ב-1974 נשא שרנסקי לאשה את אביטל בבית הכנסת במוסקבה, למרות שלא קיבלו את אישור השלטונות.

במרץ 1977 נעצר מטעמים פוליטיים. ביולי 1978 הרשיע אותו בית המשפט בבגידה, ריגול למען ארצות הברית, הסתה ותעמולה אנטי-סובייטית, וגזר עליו 13 שנות מאסר. הוא ישב 16 חודשים בכלא לֶפוֹרְטוֹבוֹ (Лефортово) ונשלח לגולאג בסיביר. על פי ספרו האוטוביוגרפי על התקופה "לא אירא רע", הצליח שרנסקי לשרוד את מחנות המעצר והעבודה של הגולאג כיון שבזכות דבקותו בזהותו היהודית ותשוקתו לעלות ארצה נשאר חופשי בנפשו.

במהלך שנותיו בכלא הפך שרנסקי לסמל המאבק על זכויות האדם בברית המועצות ומאבקה של היהדות שם. בעקבות המאבק לשחרורו בראשות אשתו אביטל, ולחץ דיפלומטי כבד מצד המערב, שוחרר שרנסקי כעבור תשע שנים ב-11 בפברואר 1986 במסגרת עסקה שבה נמסרו לברית המועצות חמישה מרגלים תמורת שלושה מרגלים מערביים, ביניהם ה"מרגל" שרנסקי. החילופים בוצעו בגשר גליניקה שקישר בין גרמניה המזרחית למערבית. מיד לאחר חציית הגשר העניק לו שגריר ישראל לגרמניה את דרכונו הישראלי. כשהגיע לישראל זכה לקבלת פנים נלהבת בהשתתפות ראש הממשלה שמעון פרס ושר החוץ יצחק שמיר. שרנסקי החל להשתמש בשמו העברי "נתן".

במאי 1986 נסע שרנסקי עם אשתו לארצות הברית שם הוענקה לשניהם מדליית הזהב של הקונגרס ,העיטור השני בחשיבותו בארצות-הברית כהוקרה על מאבקם למען זכויות האדם. ב-15 בדצמבר 2006 קיבל שרנסקי את מדליית החירות הנשיאותית של ארצות הברית מידי ג'ורג' בוש.

ב-1988 נבחר שרנסקי לעמוד בראש "הפורום הציוני", ארגון גג של מסורבי עלייה מברית המועצות. כמו כן, היה חבר מועצה של ארגון Peace Watch וכן עורך בג'רוזלם רפורט.

בעקבות העלייה הרוסית הגדולה בשנות התשעים, הקים שרנסקי את מפלגת ישראל בעלייה שמטרתה הייתה לתת ביטוי לצורכיהם ומצוקותיהם של ציבור העולים מברית המועצות לשעבר. בבחירות לכנסת ה-14 (1996) התמודדה מפלגתו לראשונה וזכתה המפלגה בשבעה מנדטים ושרנסקי כיהן כשר התעשייה והמסחר.

שרנסקי הצטרף לממשלת ברק כשר הפנים ב-1999. בעקבות הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בשנת 2001 בהן נבחר אריאל שרון, הוא הצטרף לממשלתו וכיהן כסגן ראש הממשלה ושר הבינוי והשיכון. לאחר הבחירות לכנסת ה-16 התמזגה מפלגתו לתוך הליכוד. שרנסקי התפטר מהכנסת ומונה כשר ללא תיק האחראי לענייני ירושלים, יהודי התפוצות ומלחמה באנטישמיות. במאי 2005 התפטר מן הממשלה במחאה על תוכנית ההתנתקות. באוקטובר 2006 הודיע על כוונה לפרוש מהחיים הפוליטיים. בין 2006 ל-2009 עמד שרנסקי בראש מכון אדלסון ללימודים אסטרטגיים שבמרכז שלם בירושלים. ב-2009 מונה לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית

פרופ' משה ארנס ז"ל (1925-2019), שותףmoshe arens

משה ארנס הוא פוליטיקאי, דיפלומט ומהנדס מטוסים ישראלי יליד ליטא, היה שר הביטחון, שר החוץ, חבר כנסת ושר ללא תיק מטעם הליכוד, וכן שגריר ישראל בארצות הברית.

ארנס נולד ב-1925 בעיר קובנה בליטא. ב-1939 היגר עם משפחתו לארצות הברית. למד בבית הספר התיכון "ג'ורג' וושינגטון" שבניו יורק.

הוא שירת בצבא ארצות הברית בשנים 1946-1944 והיה חבר אצ"ל ושליחו בארצות הברית ובאירופה בשנים 1949-1948. עלה לישראל בשנת 1948 והיה חבר "גרעין חד נס" ו"מבואות בית"ר".

בשנים 1957-1951 שהה בארצות הברית לשם לימודים. הוא למד הנדסה במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס והנדסה אווירונאוטית במכון הטכנולוגי של קליפורניה, וקיבל תואר שני. לאחר שובו ארצה הצטרף לפקולטה להנדסה אווירונאוטית בטכניון וב-1961 מונה לפרופסור חבר‏‏. בשנים 1971 -1962 היה סמנכ"ל התעשייה האווירית. ב-1971 היה חתן פרס ביטחון ישראל.

ארנס כיהן כחבר כנסת מטעם הליכוד בשנים 1982-1973, פרש כדי לכהן כשגריר ישראל בארצות הברית בשנים 1982 -1983, וחזר לכנסת בשנים 1992-1984 ו-2003-1999. כיהן פעמיים כיושב ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

בעקבות הדחת אריאל שרון מתפקיד שר הביטחון אחרי טבח סברה ושתילה, מונה ארנס לתפקיד זה בפברואר 1983 וכיהן בו בשנים 1984-1983, תחילה בממשלת בגין ואחר כך בממשלת שמיר. בשנים 1988-1984 כיהן כשר בלי תיק, בממשלות האחדות הלאומית. ב-1987 התפטר מהממשלה בגלל הכוונה לסיים את פרויקט הלביא אך חזר לממשלה כעבור זמן מה. בשנים 1990-1988 כיהן כשר החוץ. לאחר מכן, עם פרישת מפלגת העבודה, כיהן שוב כשר הביטחון בשנים 1992-1990, כולל בתקופת מלחמת המפרץ הראשונה.

ד"ר יועז הנדל, יו"ר לשעבר

ד"ר יועז הנדל שימש כיו"ר המכון לאסטרטגיה ציונית בשנים 2012-2019. לפני כן כיהן בין השנים 2011–2012 כמנהל התקשורת של ראש הממשלה נתניהו. הוא נחשב לאנליסט פופולרי למדיניות, בעל טורים קבועים בעיתונים ידיעות אחרונות ומקור ראשון וכן בעל תכנית שבועית ברדיו. כמו כן הוציא במהלך השנים מספר ספרים, כולל ספר ילדים שנקרא "אבא הולך למילואים".
באוקטובר 2012 זכה הנדל בתואר אביר איכות השלטון על טוהר מידות, מטעם התנועה למען איכות השלטון בישראל שנה לאחר מכן זכה בפרס מופת חברתי של תנועת אומ"ץ.

ד"ר הנדל עזב את תפקידו החשוב במכון לאסטרטגיה ציונית באפריל 2019, עם היבחרו לכנסת ישראל מטעם מפלגת תל"ם בסיעת "כחול-לבן"

avraham-diskin-(1)

פרופ' אברהם דיסקין

פרופסור אברהם דיסקין, יליד ירושלים (1947), הוא חוקר בתחום מדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, המייעץ לגורמי ממשל שונים. דיסקין היה ראש המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית ויו"ר האגודה הישראלית למדע המדינה. הוא כיהן כפרופסור אורח גם באוניברסיטאות בארצות הברית, קנדה, אירופה ויפן.

בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים שימש דיסקין כיו"ר ועדת הצוערים של משרד החוץ. מאז סוף שנות התשעים שימש, בין היתר, גם כסטטיסטיקאי של ועדת הבחירות המרכזית. בתחום הפוליטי משתייך דיסקין למרכז המפה והיה ממקימי הדרך השלישית ב-1996.

דיסקין פרסם יותר מעשרים ספרים ומונוגרפיות אקדמיות בעיקר בנושאים הנוגעים לפוליטיקה הישראלית, וכמאתיים מאמרים אקדמיים. בין השאר עוסקים מחקריו בנושאים של פוליטיקה השוואתית, חקר הדמוקרטיה, תורת המשחקים, שיטות בחירות והתנהגות בוחרים.

בתחום חקר הפוליטיקה הישראלית, כבר בשנות השבעים הצביע דיסקין על חשיבות 'השליטה בנקודת הציר' (המאזן בין גוש הימין וגוש השמאל) ועל חשיבות מעברי הקולות בין גוש השמאל וגוש הימין. בשנות האלפיים התפרסם כמבקר חריף של הרשות השופטת בישראל

פרופ' אשר כהן, שותףasher

פרופ' אשר כהן נולד בשנת תשי"ח (1958) וגדל בבני ברק. נשוי ואב לארבעה, מתגורר במודיעין. למד בישיבת הדרום ברחובות, ובישיבת ההסדר בגולן. התגייס לשירות צבאי מלא בחיל השריון. בוגר תואר ראשון במדעי המדינה ותולדות ישראל ותואר שני ושלישי במדעי המדינה – שניהם באוניברסיטת בר אילן. היה מנהל פנימייה ורכז חברתי במרכז הטכנולוגי-דתי שבמושב נחלים; מורה לאזרחות ולהיסטוריה; מרצה במכללות ובאוניברסיטה הפתוחה; חבר פורום מערך הגיור במשרד ראש הממשלה וחבר ועדת מקצוע האזרחות במשרד החינוך. כיום חבר במכון לאסטרטגיה ציונית ומרצה בכיר במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן. כתב את הספרים: "מהשלמה להסלמה", "התבוללות ישראלית – טמיעתם של לא יהודים בחברה היהודית בישראל והשלכותיה על הזהות הקולקטיבית", "הטלית והדגל – הציונות הדתית וחזון מדינת התורה בשנות המדינה הראשונות", "יהודים לא-יהודים – זהות יהודית ישראלית ואתגר הרחבת הלאום".

משה יעלוןmoshe yaalon

בשנת 1968 התגייס לצה"ל ושירת בגרעין נח"ל ולאחר מכן כלוחם, מפקד כיתה וסמל מחלקה בגדוד 50 של הנח"ל המוצנח. את שירותו הצבאי הסדיר סיים בדרגת סמ"ר בשנת 1971. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים באוקטובר 1973 שב לחזית ולחם בשורות חטיבה 55, שהיא חטיבת צנחנים במילואים של פיקוד המרכז. הוא לחם בין היתר בגזרה המצרית והשתתף בצליחת התעלה. לאחר המלחמה שב לשירות קבע והשלים בהצטיינות קורס קצינים, משם חזר לתפקידי פיקוד בגדוד 50.

בסוף שנות השבעים, לאחר תפקיד מפקד פלוגה מסייעת בגדוד 50, מונה לפקד על סיירת הצנחנים, עליה פיקד במסגרת מבצע ליטני. בהמשך שירת כסגן מפקד סיירת מטכ"ל במסגרת מלחמת שלום הגליל (1982). לאחר מכן פיקד על גדוד 890 ושימש סמח"ט בצנחנים.

במאי 1985 יצא ללימודים מתקדמים במכללה לפיקוד ולמטה בקמברלי שבאנגליה. עם שובו לפעילות מבצעית הועלה לדרגת אלוף משנה וכיהן כמפקד סיירת מטכ"ל‏‏. בתום כהונתו השלים תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה.

בשנת 1990 היה למפקד חטיבת הצנחנים, וכעבור שנתיים מונה למפקד אוגדת אזור יהודה ושומרון בדרגת תת-אלוף. בשנת 1995 הועלה לדרגת אלוף וכיהן כראש אגף המודיעין. ב-1998 היה לאלוף פיקוד המרכז. שנתיים אחר כך מונה לסגן הרמטכ"ל. ב-2002 מונה לרמטכ"ל ה-17 של צה"ל.

ב-2006, לאחר פרישתו מצה"ל, שהה יעלון בוושינגטון כעמית צבאי בכיר במכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון. החל משנת 2006 שימש יעלון כעמית בכיר במכון אדלסון שבמרכז שלם, יו"ר המרכז לזהות ותרבות יהודית בבית מורשה בירושלים ונשיא עמותת שק"ל (שירות קהילה לאנשים עם צרכים מיוחדים). בספטמבר 2008 יצא לאור ספרו "דרך ארוכה קצרה", בשנת 2009 סיים את פעילותו במרכז שלם, בשל מינויו לתפקיד השר לעניינים אסטרטגיים.

פרופ' ישראל אומןysrael auman

אומן נולד בעיר פרנקפורט שבגרמניה. משפחתו היגרה לארצות הברית ב-1938, כחודשיים לפני ליל הבדולח. אומן הנו בעל אזרחות אמריקאית בנוסף לזו הישראלית וחבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית.

למד בישיבה תיכונית במנהטן, ואחר כך למד לתואר ראשון במתמטיקה בניו יורק סיטי קולג' ולתואר שני ותואר דוקטור במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). ב-1955 עבר לאוניברסיטת פרינסטון, שם חקר את תורת המשחקים, שהייתה תחום מחקר חדש באותה העת. בשנת 1956 עלה לישראל והתיישב בירושלים.

בשנת 1955 נישא לאסתר שלזינגר, בתו של ד"ר אברהם שלזינגר, מנהל בית החולים שערי צדק, ולזוג נולדו חמישה ילדים. בנם הבכור, שלמה אומן, נפל במבצע שלום הגליל. אסתר אומן נפטרה ב-1998. בשנת 2005 נשא אומן לאישה את בתיה כהן, אחותה הגדולה של אסתר.

עד לפרישתו לגמלאות היה חבר סגל המכון למתמטיקה באוניברסיטה העברית. כיום הוא מכהן כפרופסור אמריטוס במרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית ומְרַכֵּז מחקר בינתחומי העוסק בתורת המשחקים ובשימושיה.

אומן, כיהודי דתי לאומי שבא מעולמה של הקהילה היהודית בגרמניה, התחנך וחי ברוחה של תפיסת "תורה עם דרך ארץ" של הרב שמשון רפאל הירש. כתב מספר מאמרים המדגימים שימוש בכלים מתמטיים לביאור סוגיות סבוכות בתלמוד.

פרופסור אומן זכה בפרס נובל לכלכלה על עבודתו בתחום תורת המשחקים, שהיא ענף מתמטי שמטרתו לחקור מצבי עימות ואסטרטגיות לקבלת החלטות. אומן נחשב למייסדם של כמה ענפים בתורת המשחקים. הוא הראשון שניתח באופן מאורגן סדרות של משחקים, כשהוא מראה כיצד עצם החזרה על אותו מצב יכולה לאכוף התנהגות של שיתוף פעולה, גם כאשר המשחק הבודד אינו מעודד התנהגות כזו. בעקבות עבודתו, משתמשים כלכלנים בשיטות מתחום תורת המשחקים לניתוח מצבים מתמשכים של ניגוד אינטרסים, כמו מלחמות מחירים בין יצרנים המתחרים על אותו שוק.

בתחילת שנות השמונים נמנה עם צוות הכותבים של הקורס "תורת המשחקים" באוניברסיטה הפתוחה.

חברי האסיפה הכללית

גב' ורה גולובנסקי
מר מנחם גרנית
גב' מיכל ברבש
עו"ד חיים פרנקל
ד"ר משה כהן
עו"ד ליאון רוזנבאום
מר גיא גוטמן
מר אייל זמורה
מר ארז אמבר