תנועות למען זכויות אדם הכופרות בלגיטימיות של מדינת ישראל, מאשימות אותה לעתים קרובות בהפרת זכויותיהם של פלסטינים, ובה בעת מתעלמות מפשעים שמבצעים פלסטינים ואחרים נגד פלסטינים, ישראלים ואנשים אחרים ברחבי העולם.

מוסר כפול זה מגלה את האינטרס האמיתי המניע קבוצות אלה – יצירת דה-לגיטימיזציה של ישראל; ומבזה את דאגתם הכנה כלפי זכויות אדם. המניעים של קבוצות אלה ברורים: הם פועלים כדי ליצור אשליה לפיה אין אפשרות לתמוך הן בזכויות אדם פלסטיניות והן בלגיטימציה והזכות ההיסטורית של מדינת ישראל.

המיזם 'זכויות אדם כחול-לבן' הוקם כאידיאל ציוני, המראה כי אפשר לתמוך הן בזכויות אדם ובכבוד של תושבים פלסטיניים והן בחיזוק ישראל כחברה צודקת וערכית. המיזם מאמין שצורכי הביטחון של מדינת ישראל ואזרחיה הם חיוניים, וניתן לשמור עליהם תוך שמירה על זכויות אדם של כל מי שנמצא בשליטה ישראלית.

מטרתנו היא לפתור בעיות פלסטיניות אמיתיות בשטח, באמצעות אינטראקציה יעילה ובונה עם רשויות ישראליות. המתנדבים שלנו מתבוננים ורואים את קשיי הפלסטינים, אך גם מבינים את האתגרים שבפניהם עומדים החיילים הישראליים שמשורותיהם גם הם באים. המתנדבים מסוגלים להסביר לחיילים את הבעיות והצרכים של הפלסטינים ולהציע פתרונות אפשריים המקובלים על הרשויות הרלוונטיות.

מעברים

פלסטינים נאלצים להמתין בתורים ארוכים במעברי הכניסה לישראל, אם לצורכי עבודה, אם לצורך קבלת טיפול רפואי, אם ללימודים ואם לביקור משפחות. מתנדבי 'כחול-לבן' עומדים בנקודות הללו לתצפת ולוודא שמירת זכויות אדם. בשל בדיקות ביטחוניות הכרחיות, נקודות המעבר הללו עלולות להוות מקור למתח וכעס. מתנדבי 'כחול-לבן' עומדים במעברים בשעות השיא ומוודאים כי מעבר הפלסטינים נעשה במהירות האפשרית וללא תסכולים מיותרים.

רפואה מוסרית

הזכות לבריאות וקבלת תרופות נחשבת לזכות אנושית בסיסית. המכון לאסטרטגיה ציונית פועל בדרכים שונות כדי לאפשר שירותים רפואיים לפלסטינים ברחבי יהודה ושומרון, כגון אירוח רופאים מתנדבים במרכזים רפואיים כדי שיוכלו להעניק טיפול וסיוע רפואי. בנוסף, אנו מסייעים לפלסטינים הזקוקים להגיע לטיפול בבתי חולים או במרפאות בתוך ישראל. תכנית זו מיישמת את הערכים הציוניים וההומניטריים שלנו ומדגימה את הדרך שבה הציונות פועלת וממשיכה לפעול למען מטרות מוסריות והומניטריות.

תכניות חינוכיות

הנפגעים הראשadi _ shai – Human Rights dayונים של תנועות ה-BDS והאפרטהייד הם החיילים. לעתים קרובות הם מושמצים ומתוארים כבריונים אגרסיביים. אחד מעקרונות היסוד בישראל מאז ומעולם הוא, שמירה על הסטנדרטים המוסריים הגבוהים ביותר של הלחימה, והדבר מתקיים גם במציאות במידה חסרת תקדים. אנשי 'כחול-לבן' נוסעים לבתי ספר לדבר בפני תלמידים בשנה שלפני השירות הצבאי. הם דנים אתם בערכים ובסטנדרטים המוסריים של צה"ל ומסבירים כיצד ניתן וצריך להיות גם חייל טוב וגם בן אדם למופת. כמו כן, אנו מהווים כתובת לחיילים שמעוניינים לדווח, בדרך הנכונה, על התנהגות לא אתית של חיילים מבלי להשמיץ את המדינה או את הצבא. לאחר שחיילים אלה פונים אלינו אנו ניגשים לרשויות המתאימות לצורך דיווח, חקירה ותיקון הבעיה. באופן זה אנו מבטיחים עשיית צדק ומונעים שימוש לרעה של מקרים חריגים להשמצת מדינת ישראל ואזרחיה.

התוכניות החינוכיות שלנו, 'טוהר הנשק' ו-'בגלל הרוח', מבוססות על מסמך 'רוח צה"ל' – הקוד האתי של צה"ל המפרט את הערכים הרלוונטיים לא רק לחיילים אלא לכל אדם. כל תכנית מתמקדת, בדרכה, במרכיבים מתוך המסמך.

טוהר הנשק

פרויקט 'טוהר הנשק' נועד להציג את המשמעות העמוקה של המוסר והחובה להגן על המדינה. במשך שלוש שעות, לומדים התלמידים בסדנה על רעיון טוהר הנשק ומשמעותו בהקשר של מניעת שימוש לא הולם בנשק כנגד אדם אחר, תוך שמירה על המטרה החיונית של הנשק – הגנה על המדינה, על העם ועל עצמם. הסדנה מחולקת לשני חלקים. החלק הראשון בכיתה והשני בשדה. בכל חלק נחשפים התלמידים להיבט אחר של ערך זה.

בגלל הרוח

בעקבות הצלחת התכנית 'טוהר הנשק' נתבקשנו על ידי בתי הספר להרחיב אותה וכך נולדה תכנית ההמשך – 'בגלל הרוח'. תכנית זו מבוססת על עשרת הערכים של 'רוח צה"ל', הקוד האתי של חיילי צה"ל. חשיפת התלמידים לערכים אלו עוד לפני שירותם הצבאי, מכינה אותם לא רק לצבא אלא גם לחיים אזרחיים הולמים ואחראים. התכנית מורכבת מעשרה מפגשים במהלך השנה.

את כל הסדנאות מנחים מתנדבים בעלי ניסיון צבאי המאפשר להם להעביר את המסר באופן אותנטי ולעורר את התעניינות התלמידים. בדרך זו, אנו מחזקים את תחושת האחריות של הצעירים ואת דאגתם לזולת וכן מעמיקים את תחושת המחויבות שלהם להגנה על המדינה.