ציונות היא תנועה לזכויות אדם; היא החלום שנתן השראה לאלפי אנשים והניע את העם היהודי לקראת הישג חסר תקדים – שיבה למולדתו מגלות ארוכה וחידוש חייו הריבוניים לאחר אלפיים שנות נדודים, פיזור בין העמים, רדיפה ורצח עם. לאחרונה, בעידן זה של 'פוליטיקלי קורקט' שיצא מכלל שליטה, יש הקוראים תיגר על עצם הלגיטימציה של הציונות. ישראל מוצגת כתוקפנית והציונות כגזענית. המכון לאסטרטגיה ציונית השיק יוזמות חינוכיות להילחם בתופעה זו.

החלוץ

תנועת ‘החלוץ’ להתחדשות ציונית היא מיזם שאפתני שמטרתו לעודד חשיבה ציונית ופעולה בקרב סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות. בשיתוף עם תנועת ‘איילים’ ו’השומר החדש’, החליט המכון להקים תנועה בכמה מוסדות להשכלה גבוהה, במטרה לפתח ולקדם מודעות ציונית, יהודית ודמוקרטית בקרב הסטודנטים, בשילוב עם פעילות התנדבותית. בשלב השני של המיזם, יתרחב ‘החלוץ’ לקמפוסים בחו”ל, ויפעל לשילוב הכשרה אקדמית והתנדבות יהודית-ציונית מוסרית.

‘החלוץ’ הוא המפעל היחיד המשלב לימודים עיוניים גבוהים והכשרה ציונית מעשית באמצעות עבודה בשטח.

סטודנטים באוניברסיטה הנוטלים חלק בתוכנית זו, ישתתפו במשך שני סמסטרים בסדרת מפגשים הכוללים לימוד על הציונות בבית מדרש שהוקם על ידי המכון. הם ייפגשו עם מובילי דעת קהל ומנהיגי ציבור, יסיירו בשטח ויתנדבו פעם בחודש עם עמותות ‘איילים’, ‘השומר החדש’ ו’כחול-לבן’ – התנועה לשמירת זכויות אדם של המכון לאסטרטגיה ציונית.

בעקבות הדר

סגן הדר גולדין, קצין ביחידת צה"ל מובחרת, נהרג בתאריך 01.08.2014 בקרב קשה ברפיח. הדר נלחם עבור ביטחון מדינת ישאל אך מעולם לא הובא לקבר ישראל. ארגון הטרור חמאס חטף את גופתו וכך, במותו, הפך הדר סמל עבור עשרות אלפי ישראלים. המילים "עז וענווה" שכתב על רצועת הרובה שלו, מסמלות את החיבור בין הדתי והחילוני שכה אפיין את הדר ואת התלהבותו לעשות למען אחרים.

המכון לאסטרטגיה ציונית, יחד עם משפחת גולדין, השיק פרויקט להנציח את זכרו של הדר באמצעות הנחלת המוסר והערכים שלו לנוער הישראלי ולהביאו הביתה לקבר ישראל .

מטרות פרויקט 'בעקבות הדר':

  • להשקיע כל מאמץ אפשרי כדי להחזיר את גופתו של הדר לקבר ישראל, כולל מסע ציבורי הקורא לראות מטרה זו חובה לאומית.
  • להפעיל לחץ על ארגונים בין-לאומיים ועל ממשלות בצפון אמריקה ובאירופה המקיימים קשרים עם ארגון החמאס לגבות ממנו מחיר על המשך החזקת גופתו של הדר.
  • להכין בני נוער לשירות משמעותי בצה"ל באמצעות הנחלת ערכי המוסר של צה"ל ושילוב המוסר היהודי-ישראלי, הן בתקופות שלום והן בעת מלחמה, ערכים שהדר העריך מאוד.

משפחת גולדין נוסעת כעת לארצות ברית על מנת לגייס כסף ראשוני למסע ולפרויקט החינוכי.

בית מדרש

בבית המדרש הציוני לומדים בני נוער ישראלים דוקטרינות וטקסטים ציוניים קלאסיים. הכרת הפילוסופיה והזרמים השונים בציונות כתנועה רחבה מאפשרת למשתתפים לראות את המדינה היהודית כפי שהייתה אמורה להיות, ולשאוף למען מימוש חזון זה.
תחום חשוב זה של לימוד והשראה לא זוכה להתייחסות מספקת במערכת החינוך. המכון שואף לבנות תשתית של ידע בציונות, לנהל תכניות חינוכיות ולמלא את החלל החינוכי, בפרט עבור צעירים בתחילת שנות העשרים לחייהם.

מאז שנת 2011, התרחב בית המדרש לציונות תודות לפעילות ההתנדבותית של בוגרי תכנית המנהיגות הצעירה של המכון שהגו את רעיון בית המדרש. גם במשאבים מוגבלים, הוכיח הפרויקט שקיים ביקוש גדול ללימוד ולידע בתחום, הן מצד אנשים פרטיים והן מצד מוסדות חינוך קיימים. בלב הפרויקט נמצאת חוויית בית המדרש: לימוד קבוצתי עם חשיפה מונחית אבל ישירה לטקסטים ראשוניים והמאמץ האינטראקטיבי להגיע לתובנות בדיונים בחבורות קטנות (כמו בבית המדרש המסורתי הקלאסי). כמו כן, משלב הפרויקט פעולות בית מדרשיות נוספות כגון לימודי יהדות וישראל וכבר הוכיח את עצמו כסגנון לימוד מצליח ופופולרי בקרב הדור הצעיר הנוכחי.

בגלל הרוח

תכנית מיוחדת זו מבוססת על עשרת הערכים של 'רוח צה"ל' שהם המדריך המוסרי והמקצועי של כל חייל צה"ל. חשיפת בני הנוער לערכים אלה לפני שירותם הצבאי, תכין אותם לא רק לצה"ל אלא גם לחיים אזרחיים תקינים ואחראיים. התכנית כוללת עשרה מפגשים במהלך השנה.

כל הסדנאות מובלות על ידי מתנדבים בעלי ניסיון צבאי משמעותי. הניסיון העשיר שלהם מאפשר להם להציג את המסר באופן כן ומסייע למשתתפים להזדהות עמו. התכנית מחזקת את תחושות האחריות והדאגה לזולת של המשתתפים כמו גם תחושת מחויבותם להגן על מדינת ישראל.